Skip to main content

Information till administratörer [Mailmall] - Kunskapsbas / Införandeguide för huvudman / Mailmallar för huvudman - Skolon Support

Information till administratörer [Mailmall]

Authors list

Information till administratörer


Hej!

Inom kort kommer vår skola och kommun att aktivera och använda Skolon på våra skolor - en samlingsplats för digitala verktyg och läromedel. Det gör att vi kommer att kunna använda våra digitala verktyg på ett mycket enklare och smartare sätt.

På varje skola finns det en eller flera skolonadministratörer, och jag skulle önska att du blir vår representant. Nedan finner du mer information om rollen, du kommer också att få utbildning i plattformen längre fram.

Du har blivit utsedd till administratör - vad innebär det?

En administratör får större inblick i Skolons plattform och kan tilldela licenser och få översikt över plattformen. Just nu håller en projektgrupp från kommunen/vår organisation att gå igenom vilka licenser som vi använder. De kommer att behöva din hjälp att identifiera vilka digitala licenser till läromedel som vi använder på vår skola, du kommer att få mer information om detta och även bjudas in till en utbildning i plattformen.

Du har ännu inte fått något inlogg till Skolon, men för att ge lite mer information om plattformen och rollen som administratör rekommenderar jag dig att kika på de förinspelade utbildningsfilmer som Skolon erbjuder: https://skolon.com/skolon-academy/

Jag delar även med mig lite mer information om Skolon för den som vill veta eller lära sig ytterligare:

Ja, denna artikel var till hjälp. Nej, denna artikel var inte till någon hjälp.