Skip to main content

Information till dig som köper in digitala läromedel [Mailmall] - Kunskapsbas / Införandeguide för huvudman / Mailmallar för huvudman - Skolon Support

Information till dig som köper in digitala läromedel [Mailmall]

Authors list

Information till dig som köper in digitala läromedel


Hej!

Inom kort kommer vår skola och kommun att aktivera och använda Skolon på våra skolor - en samlingsplats för digitala verktyg och läromedel. Det gör att vi kommer att kunna använda våra digitala verktyg på ett mycket enklare och smartare sätt.

Genom att använda Skolon kommer vi även att underlätta leveransen av våra digitala läromedel.

[Hur leveranser sker beror på hur ni har valt att köpa in era licenser. Nedan är de två vanligaste sätten att köpa in och få leverans till Skolon - kopiera den information som stämmer för din kommun/organisation.

Om ni köper in på annat vis, och har frågor om hur leveransen sker då, är ni välkomna att kontakta vår support: https://support.skolon.com/sv/new-ticket]


Information för er som köper in via Skolon Store

I vår kommun/organisation har vi valt att köpa in digitala läromedel via Skolons bibliotek.

Alla de produkter som finns i biblioteket kan köpas och levereras via plattformen direkt till användare, klasser och grupper. Så fort köpet är slutfört skapas licenser i Skolon och produkten som köpts in blir tillgänglig som verktyg i “Min samling” för valda användare och verktyget kan användas med ett klick.

För att göra inköp via Skolons plattform behöver du ett inlogg, du kommer att få mer information om detta när vi börjar använda plattformen.

Om du är nyfiken kan du redan nu läsa mer om hur du genomför inköp i Skolon Store här: https://support.skolon.com/sv/kb/skolon-store


Information för er som köper in via Läromedia

I vår kommun/organisation har vi ett ramavtal där vi gör inköp via Läromedia. Framöver kommer vi att kunna få våra licenser levererade till Skolon när vi genomför inköp härifrån.

När du gör ett inköp via Läromedia får en skolonadministratör på aktuell skola en notis från Skolon när det finns tillgängliga licenser att tilldela. Du måste dock meddela administratören på din skola så att personen vet vilka lärare och elever som ska få tillgång till licenserna, så att de kan tilldelas korrekt i plattformen. På vår skola är xxx administratörer [Skriv in namnet på den/de person/-er som är administratörer].

En del leverantörer skickar orderbekräftelser mailledes som ger möjlighet att aktivera licenserna direkt i Skolon. Licenserna måste tilldelas innan lärare och elever kan använda verktygen. Om ni upplever problem med en utebliven leverans av licenser till Skolon, kontakta Läromedia enligt följande artikel: https://support.skolon.com/sv/kb/articles/uteblivna-leveranser-av-licenser-fr-n-l-romedia

Nedan finner du även mer information om Skolon om du vill veta eller lära dig mer:Ja, denna artikel var till hjälp. Nej, denna artikel var inte till någon hjälp.